expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

Σάββατο 18 Αυγούστου 2012

ΕΘΝΙΚΗ ΒΕΛΓΙΟΥ

Μια μικρή εισαγωγή θέλω να κάνω γι αυτήν την ανερχόμενη δύναμη του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου που ακούει στο όνομα εθνική Βελγίου.Έχει πολύ ταλέντο και πλειάδα παικταράδων , ένα μικρό δείγμα.Κουρτουά, Βερτέγκεν , Ντέμπελε, Λουκάκου , Βερμάελεν, Αζάρ, Μιραλάς,Τσαντλι και πολλοί άλλοι.Την περιμένω ως ευχάριστη έκπληξη στις επόμενες μεγάλες διοργανώσεις. Πάμε στα δικά μας όμως.
Σημεία με ρίσκο για αυτήν την εβδομάδα λοιπόν.Πάμε να τα δούμε Κλαμπ Μπριζ-Μπειρσχοτ Η Μπριζ μπήκε δυνατά στο πρωτάθλημα και διεκδικεί με αξιώσεις το φετινό πρωτάθλημα.Στον τελευταίο αγώνα της ήρθε ισόπαλη με την Μαλίν 3-3 παίζοντας καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο.Η φιλοξενούμενοι δεν έχουν τύχη και θα παλέψουν απλά για να μην διασυρθούν. Άσσος από το ημίχρονο για την Μπριζ΄ Λίρς-Γκενκ Ομάδα χωρίς μεγάλες δυνατότητες η Λιρς και με μέτριο ξεκίνημα ,θα παλέψει για την σωτηρία της, απέναντι στην Γκενκ , όπως και σε όλους τους ''μεγάλους'' είναι σφιχτή.Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με τον στανιό την Λόκερεν με γκολ στο 87 αλλά προέρχοταν από δύσκολο ταξίδι στο Καζακστάν για το europa league.Έχει ποιότητα σαν ομάδα και αν είναι λίγο σοβαρή θα το πάρει έστω και δύσκολα το παιχνίδι. Διπλό για την Γκενκ με Χ το ημίχρονο (Χ/2) Λόκερεν-Μαλίν Μίζερη και κακόμοιρη απέναντι στην Γκενκ η Λόκερεν.Πάλεψε μόνο για το 0-0 και ευτυχώς (για το ποδόσφαιρο) ηττήθηκε με γκολ στο 87.Παίζει μεσοβδόμαδα ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Πιλσεν από την Τσεχία. Η Μαλίν έδειξε στοιχεία μεγάλης ομάδας , κόντραρε στα ίσα την Κλαμπ Μπριζ και απέσπασε αντρίκια ισοπαλία με 3-3. Φουλ επιθετική ομάδα με καλά στοιχεία μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της Λόκερεν και να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα . Διπλή ευκαιρία για την Μαλίν και Χ2